7 Şubat 2012 Salı

Cookshop Altunizade

Değerli okurlar, daha önceki yazılarımı okuyanlar bilirler, genellikle belirli bir kategoriye dahil edebildiğim, belirgin bir mutfağın ya da fikrin ürünlerini sunan lokantaları anlatıyorum burada. Son dönemde, bu konuyla ilgili bir değişiklik yapmaya karar verdim. "Kategori dışı" şeklinde tanımladığım bazı lokantaları da anlatacağım. Bu lokantaların ortak özelliği, müşterilerine farklı mutfakların karışımı bir seçki sunmaları.
Bu değişikliği yapmamın başlıca sebebi, bu tarz yerlerin kendi yaşamımda da çok yer tutmasıdır diye düşünüyorum. Hemen her öğlen yemeğimi karmaşık (ya da karışık) mutfakları olan bu lokanta-cafe'lerde yediğim için, bir şekilde onlardan bahsetmemin elzem olduğuna karar verdim.
Yalnız daha öncekilerden farklı olarak, bu yazıları biraz daha kısa tutarak bilgi vermeye çalışacağım. İleride, belirli bir kategoriye sokamadığım başka lokantalar olursa, yine bu başlık altında ele alacağım.
Bu kapsamda ilk yazımın konusu Altunizade'de yeni açılan Cookshop olacak. Bu lokanta pek çok şubesi olan, ama benim asıl Nişantaşı'dan bildiğim bir mekan. Zamanında "City's"in alt katında çok ziyaret etmişliğim vardır.
Altunizade Cookshop, buraların yeni oteli Ramada'nın altında hizmete girdi. İlk ziyaretim kar yağışlarının iyice azdığı bir güne denk geldi. O soğuk günlerde, belki de içeride bir ısıtma sorunu olduğu için biraz üşüdüm.
Mekan klasik dekorasyonunun izlerini taşıyor. Tahta masalar ve kırmızı-beyaz kareli masa örtüleri. (ya da Amerikan servisler mi demeliyim? Zira ikisinin arasında bir şey) Bu renkler mekana bence büyük sıcaklık katıyor.
Menü çok çok geniş. Nereden başlasam bilmiyorum. İyisi mi, bir yerden başlamayıp yediklerimden söz açayım. 
Daha önce de keyifle tadına baktığım acılı ekşili çorbayı geçen gidişimde yine içtim. Bence tadı çok lezzetli. Malzemesi bol, acısı da kıvamında. Yani ismi sizi ürkütmesin.
Ayrıca bugün mekanı tekrar ziyaret ettiğimde soğan çorbası da içtim. Bence bu çorba acılı ekşiliye göre daha da başarılı olmuş. Karamelize soğanın kadifemsi tadı beni hem doyurdu, hem de iyi hissettirdi.
Ana yemek olarak tavuklu Mexicano ve alternatif iskender deneme fırsatım oldu ziyaretlerim esnasında. Mexicano güzel, içindeki kırmızı ve yeşil biberler hayli baskın (belki böyle olması gerekiyordur), alternatif iskender ise tek kelimeyle harika. İnce ince kesilmiş etler, yoğurt, sosu emmiş kızarmış ekmekler ve yanındaki sürpriz beğendi çok şarşırttı beni. Cook Shop'a giderseniz bu iskenderin tadına bakın mutlaka.
Dedim ya, menü geniş. Pizzalar, hamburgerler, salatalar, kahvaltılar, her şey var.
Servis özenli ve güleryüzlü. Çok memnun kaldım.
Mekan bence biraz küçük ve eğer tutarsa Altunizade iş bölgesinin öğlen yemeği trafiğini kaldırması zor olacaktır.
Fiyatlar böyle bir yerden bekleneceği üzere, kişi başı 35-40 TL civarında geliyor. (Kitchenette ve Num Num'da da aynen böyle - onları da kategori dışı bölümünde anlatacağım doğal olarak)
Samimi düşüncem: Ben beğendim. İş temposu arasında, öğlen yemekleri için çok uygun, temiz, ferah ve içten bir mekan. Tavsiye ederim. 

Cookshop Altunizade

RAMADA ASIA OTEL - ALTUNİZADE
Mahir İz cad. No.32 Altunizade
Tel: 216 651 8894

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder