16 Temmuz 2011 Cumartesi

Güzelyer - Rumeli Kavağı

Güzelyer, adından da gayet net anlaşılacağı üzere, ziyaretçilerine az bulunur cinsten bir manzara sunmasıyla meşhur bir mekandır. Sayıları pek de azımsanamayacak müdavimlerine soracak olursanız, cumartesi - pazar sabahları kahvaltı mekanı, gece vakti ise sıkı bir balıkçı olarak hizmet veren güzide bir lokantadır. Bendeniz ayda yılda bir, çok nadiren giderim buraya. Zira ciddi şekilde uzaktır, benim karşı yakada ve ağırlıklı olarak Taksim'de cereyan eden hayatıma göre sapadır, içip dönmesi bir hayli zordur buradan. Mazallah bir de "uygulama"ya denk gelirse ehliyeti kaptırıverir insan. Bazen kalabalık bir grupla minibüs kiralayarak (bizim AYILAR gibi mesela), çok nadiren de aile ile (arabayı kullanacak başka birisi var ise) Güzelyer'e gider, o muhteşem manzaraya karşı kuruluveririm.

Nasıl mı gidilir? Sahil yolundan keyifli bir yolculukla Sarıyer'i buldunuz mu, Güzelyer'e de yakınsınız demektir. Daracık yollardan Kavağa doğru ağır ağır sürün arabanızı. Biraz ileride Telli Baba'yı gördüğünüz anda da frene basın, çünkü Güzelyer'i buldunuz demektir. Başka bir yöntem ise şöyledir: Hemen oracıkta "Müessesemiz Alkolsüzdür" cinsinden kocaman bir yazıyı gözünüze sokan bir balıkçı vardır, onu görüp küfürü bastığınız anda Güzelyer'i bulduğunuz anlamına gelmektedir, zira sözünü açtığım lokanta (ismini bile anmaya hacet yok burada), Güzelyer'in hemen kapı komşusudur.

Mekanın içine adım attığınızda, Boğaz'ın Karadeniz ucuna doğru heybetli bir şekilde kurulmuş muazzam bir terasta bulursunuz kendinizi. Benden söylemesi buraya mutlaka gündüz vakti gidin. Gece gidecekseniz de, en azından bir yarım saat kadar keyfine varmak için, hava henüz kararmadan gidin. Oturun, bol buzlu bir rakı söyleyin garsona, biraz beyaz peynir, azıcık kavun ve söğüş domates ısmarlayın. Kimseyle konuşmayın bir on dakika kadar. Mazaraya, manzaranın içinde kayıp giden teknelere, takalara, tankerlere bakın. Karşı kıyıyı (Allaha şükür) elinde tutan askeriyenin arazisini kaplayan huzur verici yeşilliğine dalıverin bir beş dakika boyunca. Rakınızı usul usul yudumlayın. Çatal ucuyla peynirinizden kemirin; ara ara da gözlerinizi kapayıp "hala güzel şeyler var hayatta!" deyin kendi kendinize, "Hala insana keyif veren yerlere gidebiliyoruz bu memlekette!"

Güzelyer, yemeklerini öve öve göklere çıkaracağım bir mekandan ziyade, manzarasına dalıp tuhaf bir terapinin kucağına kendimi bırakıverdiğim bir lokanta aslında. İnsanın ağzı açık kalıyor, kendinden geçiyor, adeta büyüleniyor. Kafası bozulanın sinirine, işe güce boğulmuş "iş insan"larının streslerine birebir burası. Bırakın ilacı milacı, atlayın arabaya, burada alın soluğu.

Açıkçası, ancak bunlardan sonra yemeğe geliyor sıra. Usüldendir diye yemek de konuşalım sevgili okurlar. Güzelyer'e gidişlerimde yediklerim hep aynıdır: Patlıcan salatası, haydari, acılı ezme, levrek marin, beyaz peynir, kavun, kalamar tava, paçanga böreği ve ana yemek olarak levrek ızgara. Bu yemekler içinde büyük bir şampiyon var mı, diye soracak olursanız, cevabım olumsuz çıkacaktır ne yazık ki. Hepsi güzel, hepsi göze batmayan, ama hiçbir damağa bayram ettirmeyen yemekler bunlar. Eminim ki, benim gidişlerimde tadına bakmadığım bazı özel yemekleri vardır mekanın, fakat bunların yeme fırsatını hiç yakalamadım açıkçası.

Servis hızlı ve güleryüzlüdür mekanda, halden anlayan, deneyimli garsonlar hizmet eder. Güzelyer yaklaşık 20 yıllık tecrübeli bir müessesedir. Her gidişimde hayret ettiğim, inanılmaz bir rüzgar eser akşamları. İnsan mutlaka şal istemek zorunda kalır garsondan. En son gidişimizde, on tane erkek, hepimizi şallara sarılmış, adeta bir kızılderili kabilesi gibi göründüğümüzü fark etmiştik. Üşütmemek için mutlaka sıkı giyinin derim. (Yaz günü olsa bile)

Bunlar dışında çok sözüm olmayacak sevgili okurlar. Güzelyer gitmekten keyif aldığım, fakat yukarıda da belirttiğim gibi, zaman zaman manzarası yemeklerinin önüne geçen bir lokantadır.

Tavsiyem mutlaka gidilmesi yönündedir.


Tel:           
0 (212) 242 22 19/20   
Faks:         
0 (212) 242 22 21
Adres:        Tellibaba Üstü,Rumelikavağı Yolu No:19 Sarıyer / İSTANBUL